Маринфлис (германски: Marienfließ) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Маринфлис
Црква Св. Богородица во Маринфлис
Црква Св. Богородица во Маринфлис
Маринфлис is located in Германија
Маринфлис
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Мајенбург
Градоначалник Ралф Кнаке
Основни податоци
Површина 76,89 км2
Надм. височина 68 м
Население 699 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 16945, 16949
Повик. бр. 033968, 033969
Портал www.amtmeyenburg.de
Местоположба на Маринфлис во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 53°19′0″N 12°09′0″E / 53.31667° СГШ; 12.15000° ИГД / 53.31667; 12.15000Координати: 53°19′0″N 12°09′0″E / 53.31667° СГШ; 12.15000° ИГД / 53.31667; 12.15000

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)