Мариенхаген

Мариенхаген (германски: Marienhagen) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Дуинген.

Мариенхаген
Место во Дуинген
Грб на Мариенхаген
Мариенхаген is located in Германија
Мариенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Hildesheim
Општина Дуинген
Основни податоци
Површина 6,23 км2
Надм. височина 179 м
Население 727  (31 декември 2015)
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31094
Повик. бр. 05185
Координати 52°2′7″N 9°41′16″E / 52.03528° СГШ; 9.68778° ИГД / 52.03528; 9.68778Координати: 52°2′7″N 9°41′16″E / 52.03528° СГШ; 9.68778° ИГД / 52.03528; 9.68778