Манастириште - Студењак (Калиманци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Манастириште - Студењак


Местоположба 41°59′01″N 22°36′55″E / 41.98361° СГШ; 22.61528° ИГД / 41.98361; 22.61528
Основни податоци
Место Калиманци
Општина Виница
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Манастириште - Студењакархеолошко наоѓалиште во селото Калиманци, сместено на 3 км северно од стариот пат Кочани-Делчево. Претставува населба од римско време. Во нивите на мештани се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Во почетокот на 1950-тите години биле откриени две женски статуи (каријатиди), изработени од крупнозрнест мермер, коишто денес се чуваат во Заводот и музеј во Штип.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.