Велогат (Калиманци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Велогат


Местоположба 41°56′36″N 22°35′03″E / 41.94333° СГШ; 22.58417° ИГД / 41.94333; 22.58417
Основни податоци
Место Калиманци
Општина Виница
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Велогатархеолошко наоѓалиште во селото Калиманци, сместено во непосредна близина на маалото Игнатовци. Претставува населба од доцноантичко време. Во нивите на мештани се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал, а се забележуваат и темели од објекти.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.