Манастириште (Бучин)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Манастириште археолошко наоѓалиште во крушевското село Бучин. Претставува населба од хеленистичко и римско време. Се наоѓа на 2,5 км западно од селото, на левиот брег на Црна Река, каде на површина од 50 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Македонија
Манастириште
Местоположба на Манастириште во Македонија
Местоположба 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° N; 21.15556° E / 41.40722; 21.15556Координати: 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° N; 21.15556° E / 41.40722; 21.15556
Основни податоци
Место Бучин
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9