Рид
археолошко наоѓалиште
Рид is located in Македонија
Рид
Местоположба на Рид во Македонија
Местоположба 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° N; 21.15556° E / 41.40722; 21.15556Координати: 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° N; 21.15556° E / 41.40722; 21.15556
Основни податоци
Име Рид
Место Бучин
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Ридархеолошко наоѓалиште во крушевското село Бучин. Претставува населба од хеленистичко време. Се наоѓа на 1 км јужно од селото, на долга падина, каде се гледаат темели од градби и градежен материјал, како и многубројни фрагменти од керамички садови. При обработката на земјата се најдени и повеќе монети, како и мермерни споменици со грчки натписи и релјефи. Предложена е идентификација со деуриопскиот град Алкомена. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9