Кале (Бучин)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Кале

Карта

Местоположба 41°24′26″N 21°09′20″E / 41.40722° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.40722; 21.15556
Основни податоци
Место Бучин
Општина Крушево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во крушевското село Бучин. Претставува утврдена населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на 1,5 до 2 км јужно од селото, на надморска височина од 842 м, на зарамнето плато, каде се гледаат грамади од камен. По површината се среќаваат фрагменти од питоси и керамички садови. Најдени се и монети од Јустин II и Анастасиј, како и монети од IV век, кои се чуваат во Заводот и Музеј во Битола.[1] Мештаните го нарекуваат Будимград.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9