Манастирец (Џепиште)

Манастирец
археолошко наоѓалиште
Манастирец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастирец
Манастирец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′34″N 20°31′58″E / 41.44278° СГШ; 20.53278° ИГД / 41.44278; 20.53278Координати: 41°26′34″N 20°31′58″E / 41.44278° СГШ; 20.53278° ИГД / 41.44278; 20.53278
Основни податоци
Име Манастирец
Место Џепиште
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастирец или Св. Арангел е археолошки локалитет во дебарското село Џепиште. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 7 km југоисточно од селото, крај четирите чешми покрај асфалтниот пат Дебар-Струга, каде има грамади од камења, ќерамиди и друг градежен материјал. На теренот се гледаат темелите од периметралните ѕидови и апсидата. На ова место селаните се собираат на денот Св. Арангел.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069