Малки Цалимсело во Светиврачко, Пиринска Македонија, денес во општината Свети Врач на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Малки Цалим
Малки Цалим is located in Бугарија
Малки Цалим
Малки Цалим
Местоположба во областа
Љубовишта is located in Пиринска Македонија
Љубовишта
Местоположба на Малки Цалим во Општина Свети Врач и Благоевградската област
Координати: 41°36′N 23°20′E / 41.600° N; 23.333° E / 41.600; 23.333Координати: 41°36′N 23°20′E / 41.600° N; 23.333° E / 41.600; 23.333
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаСвети Врач
Површина
 • Вкупна7.229 км2 (2,791 ми2)
Надм. вис.&10000000000000847000000847 м
Население (2015)
 • Вкупно8
 • Густина0,0.011/км2 (0,0.029/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2800

Географиja и местоположбаУреди

Селото Малки Цалим се наоѓа на 13 километри североисточно од Свети Врач. Селото се наоѓа на надморска висина од 847 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 7229 км2. Селото се граничи со Голем Цалим и Бождаво. Куќите во Малки Цалим се од типот на родопски куќи и 10 од нив се споменици на културата[1]. На југоисток од селото поминува реката Бождевска. Природните услови се поволни за одгледување на индустриски и фуражни култури и за сеча.

ИсториjaУреди

Османлиско ЦарствоУреди

Црквата „Свети Димитaр“ била изградена во втората половина на XIX век.[2]

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и статистиката на машкото население од 1873, Тимар Цалип (Timar tsalipe) се состоело од 30 куќи и 110 Македонци, а Вакаф Цалип со 45 домакинства и 150 Македонци[3][4]

Во 1891 година Георги Стрезов за селото напишал:

Малки Цалим, на 1/4 ч. на И од Голем Цалим. Иста местност, како во погорното село. Мешана црква; училиште нема. 30 куќи само Бугари[3][5]


.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 210 жители, сите Македонци[3][6].

Население[3][7]Уреди

Население на Малки Цалим по попис[7]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 174 190 184 115 34 30 24 20 9 8
Население по возраст
од 2011 година
[8]:

Културни знаменитостиУреди

Во близина на селото се наоѓа пештерска црква „Свети Јован Рилски’. Легендата вели дека во црквата живеел светецот, пред да биде прогонет од месното население, кое го сметало за магионичар. Секоја година на 18 август на ова место, селата Голем и Мал Цалим прават курбан, со многу песни и ора.

ЛичностиУреди

Родени

НаводиУреди

  1. Малки Цалим
  2. Енциклопедия Пирински край. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 541. ISBN 954-90006-1-3.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 142-143.
  5. Стрезов, Георги. Два санджака от Източна Македония. Периодично списание на Българското книжовно дружество в Средец, кн. XXXVII и XXXVIII, 1891, стр. 28.
  6. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 189.
  7. 7,0 7,1 (бугарски) https://web.archive.org/web/20160304125710/http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2212&ezik=bul. Архивирано од за населението на с. Малки Цалим, общ. Сандански, обл. Благоевград изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04. Отсутно или празно |title= (help)
  8. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.