Маленте (германски: Malente) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на 5 километри северозападно од Ојтин и 35 километри северно од Либек.

Маленте
Црква Марија Магдалена во Маленте
Црква Марија Магдалена во Маленте
Грб на Маленте
Маленте is located in Германија
Маленте
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месни единици 12
Градоначалник Михаел Кох (ДХС)
Основни податоци
Површина 69,06 км2
Надм. височина 32 м
Население 10.864 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 157 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23714
Повик. бр. 04523
Портал www.malente.de
Местоположба на Маленте во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°10′N 10°33′E / 54.167° N; 10.550° E / 54.167; 10.550Координати: 54°10′N 10°33′E / 54.167° N; 10.550° E / 54.167; 10.550

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди