Мак и Кети Сисун (или на анг. Mac and Katie Kissoon) е машко-женско вокалистичко дуо кое е составено од брат и сестра, односто Мак Кисун и Кети Кисун. Родени се во Тринидад, а израснале во Англија. Најдобро се познати по нивните хит синглови од 1970-тите кои ги снимија како дуо.

  • „Chirpy Chirpy Cheep Cheep“ (ова беше хит во Европа, изведена од „Middle of the Road“)
  • „Sugar Candy Kisses“
  • „Don’d Do It Baby“
  • „Like a Butterfly“
  • „The Two of Us“
  • „Your Kiss is Sweet“
Мак и Кети Кисун
Кети Кисун настапува со Роџер Вотерс на 6 јуни, 2007 во Отава, Канада
Биографски податоци
ПотеклоТринидад
Починал(а)Вокал
ЖанровиПоп, рокенрол
ЗанимањаМузичар, композитор, продуцент
СоработнициЏејмс Ласт, Ван Морисон, Ерик Клептон, Елки Брукс, Роџер Ватерс, Елтон Џон, Ерос Рамацоти, Џорџ Харисон, Pet Shop Boys, Роби Вилијамс

По нивната краткотрајна музичка кариера, снимена во средината на 1970-тите, Кети и Мак Кисун почнаа да работат како пратечки вокали и сесиски музичари. Во доцните 1970-ти, Кети беше член на пејачите на Џејмс Ласт, а нејзиниот брат до ден денес е во оваа група. Кариерата на Кети Кисун продолжи како пратечки вокал на познати личности како Ван Морисон (1978 и подоцна), Елки Брукс (1982), Ерик Клептон (1986 и подоцна), Роџер Вoтерс (од 1984),Елтон Џон (1985), Ерос Рамацоти (1990), Џорџ Харисон (1991), Пет Шоп Бојс (1994) и Роби Вилијамс (2002 и подоцна)[1]

Во 1997 година, Мак и Кети Кисун издадоа албум од нов материјал кој го нарекоа „From Now On“ (мак. „Од сега, па натаму“).[2] Во 2002, Кети Кисун се појави на сцена на Концертот за Џорџ (или на англ. Concert for George). Во 2006-2007 таа беше дел од пратечката секција на Роџер Вотерс на турнејата „Темната страна на месечинскиот живот“ (анг. „The Dark Side of the Moon Live“). Турнејата продолжи на девет датуми во 2008 година, но Кети не беше во можност да настапи и беше заменета од страна на Силвиа Мејсон-Џејмс.[3]

Кети Кисун неодамна настапи како пратечки вокал на три песни на Ван Морисон чии снимки се во албумот „Keep It Simple“ од 2008, а исто така и пееше со неговиот бенд неколку пати во 2008 година.

НаводиУреди

Надворешни линковиУреди