Максим Танк (белоруски: Максiм Танк, руски: Максим Танк, вистинско име Евгениј Скурко, 17 септември 19127 август 1995) бил белоруско-советски поет и преведувач. Бил директор на врховниот совет на Белоруската Советска Социјалистичка Република од 1965 до 1971. Се родил во селото Пилковкина, денес Минска област, Белорусија. Танк починал во Минск, Белорусија во 1995.

Максим Танк
Роден(а)17 септември 1912(1912-09-17)
Пилковкина (денес Минска област, Белорусија)
Починал(а)7 август 1995(1995-08-07) (возр. 82)
Минск, Белорусија
НационалностБелорусија Белорус
СССР Русин
ПолињаПоет, преведувач
Танк на белоруска марка од 2012

Збирка цитати:

 • На сцени (1936)
 • Брусникавата боја (1937)
 • Под јарболот (1938)
 • Наострете ги рамениците 1945), Низ огнениот хоризонт (1945)
 • За да дознаеме (1948)
 • На каменот, железото и златото (1951)
 • Патот на молњата (1957)
 • Мојот дневен леб (1962)
 • Голтката вода (1964)
 • Страниците на календарот. Дневни Забелешки (1970)
 • Аве Марија (1980)

Поеми:

 • Нарок (1937)
 • Јанук Салиба (1942)

Награди уреди

 • Народен поет на Белорусија, 1968

Наводи уреди

Надворешни врски уреди