Македонска ракометна супер лига (жени)

Македонската ракометна Супер лига за жени е највисоко екипно ракометно натпреварување за жени во Македонија. Организирана е од страна на ракометната федерација на Македонија.

Македонска ракометна супер лига (жени)
ЗемјаМакедонија Македонија
КонфедерацијаЕХФ
Создадена1992
Број на екипи15
Домашен куп(ови)Куп на Македонија
Меѓународни куп(ови)Лига на шампиони
Европска лига
Европски куп
Тековен првакЖРК Куманово Куманово (2 титули)
Најмногу титулиКометал Ѓорче Петров Кометал ЃП (17 титули)
ТВ партнери МРТ
Мрежна страницаmacedoniahandball.com.mk
Супер лига 2021-2022

Сезона 2021–2022 уреди

Ова е списокот на клубови кои се натпреваруваат во сезоната 2021-2022.

Екипа Град
Астибо Штип
Вардар Скопје
Гевгелија Гевгелија
Деспина Прилеп
Ѓорче Петров Скопје
Куманово Куманово
Кузман Вардар Илинден
Металург Скопје
Овче Поле СУ Свети Николе
Пелистер 2012 Битола
Спартак Скопје
Стружанка Струга
Феникс АМС Битола
Чаир Скопје
Шампион Скопје

Шампиони уреди

Победници по сезона уреди

Сезона Шампион
1992–93   Кометал ЃП
1993–94   Кометал ЃП
1994–95   Кометал ЃП
1995–96   Кометал ЃП
1996–97   Кометал ЃП
1997–98   Кометал ЃП
1998–99   Кометал ЃП
1999–00   Кометал ЃП
2000–01   Кометал ЃП
2001–02   Кометал ЃП
2002–03   Кометал ЃП
2003–04   Кометал ЃП
2004–05   Кометал ЃП
2005–06   Кометал ЃП
2006–07   Кометал ЃП
2007–08   Кометал ЃП
2008–09   Кометал ЃП
2009–10   Металург
2010–11   Металург
2011–12   Металург
2012–13   Вардар
2013–14   Вардар
2014–15   Вардар
2015–16   Вардар
2016–17   Вардар
2017–18   Вардар
2018–19   Металург
2019–20   Куманово
2020–21   Куманово

Титули по клубови уреди

Клуб Титули Сезони
  Кометал ЃП 17 1992-93, 1993-94, 1994–95, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999-00, 2000–01, 2001–02, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09
  Вардар 6 2012-13, 2013-14, 2014-15, 2015–16, 2016–17, 2017-18
  Металург 4 2009-10, 2010–11, 2011–12, 2018-19
  Куманово 2 2019-20, 2020-21

ЕХФ коефициент ранг уреди

За сезоната 2019-20[1]
Во заграда е ранкингот од минатата сезона.
  • 6.   (5)   Грундиглигаен (68.14)
  • 7.   (6)   Бундеслига (63.86)
  • 8.   (8)   Македонска Супер Лига (58.10)
  • 9.   (9)   Црногорска Супер лига (39.20)
  • 10.   (10)   Шведска Прва Лига (27.92)

Рангирање по сезони:

Сезона 2011-12 2012-13 2013-14 2014-15 2015-16 2017-18
Ранг   18   18   17   16   14   9

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди