Македонија на Детска Евровизија 2010

Македонија го одбра својот претставник за Детски избор за песна на Евровизија 2010 преку Детска песна за Евровизија, национална селекција од 5 песни. Победникот беше Ања Ветерова со песната "Еооо, Еооо". Ања настапуваше за Македонија на Детска Евровизија 2010 на 20 ноември 2010 во Минск, Русија.

Junior Избор на песна за Евровизија 2010
ЗемјаMacedonia
National selection
Selection processDečja pesna Eurovizije
Дата25 September 2010
ПобедникAnja Veterova
ПеснаEooo, Eooo
Finals performance
Резултати од финале12th, 38 points

Пред Детска ЕвровизијаУреди

Детска песна за ЕвровизијаУреди

Финалето се одржа на 25 септември 2010, а домаќини беа Моника Тодоровска и Тони Дренковски. Пет песни се натпреваруваа и победникот беше одбран со комбинација од гласови од жири (50%) и телефонско гласање (50%).[1]

Final – 25 September 2010
Draw Artist Song Jury Televote Total Place
1 Дино Хриџиќ "Ар ен би до три" 5 86 6 11 5
2 Мартина Аврамовска "Запејте" 8 233 8 16 2
3 Никола Илиев "За твоите очи" 7 87 7 14 3
4 Амајлија Стојановска "Играј, скокај, танцувај" 6 79 5 11 5
5 Ања Ветерова "Магична песна (Ео Ео)" 10 332 10 20 1

На Детска ЕвровизијаУреди

ГласањеУреди

Points awarded to Macedonia[2]
Score Country
12 points[б 1]   Serbia
10 points
8 points
7 points
6 points
5 points   Sweden
4 points
3 points   Russia
2 points
1 point

Points awarded by Macedonia[2]
Score Country
12 points   Serbia
10 points   Armenia
8 points   Belgium
7 points   Belarus
6 points   Georgia
5 points   Ukraine
4 points   Malta
3 points   Sweden
2 points   Lithuania
1 point   Russia

БелешкиУреди

  1. Сите земји добија по 12 поени за да се спречи некоја земја да заврши со нула поени.

НаводиУреди

  1. „FYR Macedonia JESC 2010“. esckaz.com.
  2. 2,0 2,1 „Results of the Final of Minsk 2010“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-30. Посетено на 30 May 2021.