Лустер[1][2] (француски: lustre, латински: lustro) — вид висечка светилка што често се гледа во големи простории како театри. Направен е да осветлува големи простори и обично виси од таванот.[3] Лустерите можат да имаат неколку гранки со многу мали светла и често доаѓаат со украсни елементи како обоени чаши или кристали за да ја рашират светлината на прекрасен начин. Во средновековието, богатите луѓе користеле лустери со свеќи, кои биле како дрвени крстови со шилци за да држат свеќи. Тие можеле да се подигнат со јаже или ланец. Како што одминувало времето, лустерите станувале посложени, добивајќи облик на прстени или круни и станале популарни во дворците и раскошните домови. Имањето лустер станало симбол на раскош и положба во општеството.[4]

Кристален лустер — Капитолски музеи (Рим).

До XVIII век, лустерите главно биле направени од дрво и метал. Но со напредокот на стакларството, особено оловниот кристал, во XVIII век кристалните лустери станале подостапни за правење. Така настанале оние отмени кристални лустери што ги поврзуваме со раскош. Еден од најголемите лустери се наоѓа во Истанбул, Долмабахче. Има 750 светилки и тежи 4,5 тона.

Наводи уреди

  1. „лустер“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „лустер“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „Chandeliers for Lower Ceilings“. KRM Light. 6 January 2020. Архивирано од изворникот 2020-11-02. Посетено на 2020-10-29.
  4. „Chandelier“. Dictionary.com. Архивирано од изворникот 3 May 2014. Посетено на 2 May 2014.

Надворешни врски уреди

Како се прават лустери на YouTube