Лојтенберг (германски: Leutenberg) — мал град во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа во Тириншката Шума, 18 километри југоисточно од окружниот град Залфелд. Градот го има прекарот „град на седумте долини“.

Лојтенберг

Leutenberg

Градското собрание
Градското собрание
Грб на Лојтенберг
Лојтенберг is located in Германија
Лојтенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градски единици 12
Градоначалник Роберт Гехеб (FW/SPD)
Основни податоци
Површина 57,52 км2
Надм. височина 300 м
Население 2.057 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07338
Повик. бр. 036734
Портал www.leutenberg.de
Местоположба на градот Лојтенберг во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°32′59″N 11°26′59″E / 50.54972° СГШ; 11.44972° ИГД / 50.54972; 11.44972Координати: 50°32′59″N 11°26′59″E / 50.54972° СГШ; 11.44972° ИГД / 50.54972; 11.44972

GeographieУреди

Лојтенберг се наоѓа на Зормиц, притока на Локвиц, во средишниот дел на Природниот парк Тириншки Шкрилни Планини-Горна Зале.

Градски единициУреди

Градот е поделен на вкупно девет единици:

 • Дорфилм
 • Хершдорф
 • Хирцбах
 • Клајнгешвенда
 • Лојтенберг
 • Ландзендорф
 • Муншвиц
 • Швајнбах
 • Штајнсдорф

Покрај тоа, на градското подрачје постојат и следниве места, кои немаат сопствен статус на градска единица:

 • Гринау
 • Лема
 • Св. Јакоб
 • Унтерхите, Оберхите и Розентал

Седумте долиниУреди

 • Хитенгрунд (Кисбахтал)
 • Зормицтал
 • Лемництал
 • Илмтал
 • Хершдорфер Тал
 • Калкгрубентал
 • Хинктал

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Советот на градот Лојтенберг се состои од 14 членови, а на изборите на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:

Партија / Листа Места +/−
CDU 4 − 1
FDP 3 ± 0
LINKE/Лојтенберг социал 1 ± 0
Слободни гласачи Лојтенберг 5 + 1
Слободни гласачи Штајнсдорф 1 ± 0

ГрадоначалникУреди

Градоначалник на Лојтенберг е Роберт Гехеб.[2]

Збратимени градовиУреди

Лојтенберг е збратимен со следниве градови:

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. https://www.leutenberg.de/politik/person/41782/b%C3%BCrgermeister-robert-geheeb

Надворешни врскиУреди