Лока кај Менгеш (словенечки: Loka pri Mengšu, германски: Laak bei Mannsburg) — населeно место во Општина Менгеш, Среднословенечки статистички регион, Словенија.

Лока кај Менгеш
Loka pri Mengšu
населено место
Лока кај Менгеш
Лока кај Менгеш
Лока кај Менгеш is located in Slovenia
Лока кај Менгеш
Лока кај Менгеш
Местоположба на Лока кај Менгеш.
Координати: 46°09′7.35″N 14°33′49.82″E / 46.1520417° СГШ; 14.5638389° ИГД / 46.1520417; 14.5638389
Држава Словенија
ОбластГорењска
Статистички регионСреднословенечки
ОпштинаМенгеш
Површина
 • Вкупна5,23 км2 (202 ми2)
Надм. вис.&10000000000003087000000308,7 м
Население (2011)
 • Вкупно844
 • Густина1,6/км2 (4,2/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Лока кај Менгеш, римокатоличка црква "Св. Примож и Фелицијан"

Население

уреди

На пописот на население од 2011 година, населено место Лока кај Менгеш имаше 844 жители.

Број на жители според пописот[1]
1991 2002 2011
796 795 844

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Statistični urad Republike Slovenije“. Архивирано од изворникот на 2015-02-24. Посетено на 2018-08-12.

Надворешни врски

уреди