Лозја (Селце)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Лозја

Карта

Местоположба 41°25′09″N 21°15′11″E / 41.41917° СГШ; 21.25306° ИГД / 41.41917; 21.25306
Основни податоци
Место Селце
Општина Крушево
Тип

 некропола


Период непознат период
Портал „Археологија“

Лозјаархеолошко наоѓалиште во крушевското село Селце. Поради неистраженоста, наоѓалиштето не е датирано. Се наоѓа североисточно од селото во селските лозја, каде во 1951 година при копање на истите биле откриени неколку гробови со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678