Лијана Либерато ( англиски: Liana Daine Liberato Лијана Даин Либерато, род 20 август 1995 година, Галвстон ) - Американската глумица на кино и телевизија .

Лијана Либерато
Лијана Либерато на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто 2012 година.

Животопис уреди

Лијана Либерато е родена на 20.08.1995 година во Галвестин, Тексас, САД.

Филмското деби на глумицата било во серијалот „ Детектив Раш “. Во САД, таа станала позната по улогата на Ени Камерон во филмот „ Доверба “ на Дејвид Швимер , кој беше објавен во ограничено издание. На 3-годишна возраст, таа започнала да игра во театарот Бродвеј Бонд, 7 години подоцна учествувала во мјузиклот момци и кукли . Таа станала широко позната по нејзината улога во филмот „ Најдоброто во мене “ [1] .

Филмографија уреди

Награди и номинации уреди

Година Награда Категорија Работа Резултат
2010 година Меѓународен филмски фестивал во Чикаго Најдобра глумица Најдоброто во мене | style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка
2011 година Асоцијација за критичари на филмови во Чикаго style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана[3]
Награди од женски филмски критичари style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана

Белешки уреди

Наводи уреди

  1. Luke Bracey and Liana Liberato on Young Love and Kissing in the Rain in «The Best Of Me»
  2. Liana Liberato Talks ERASED, Relating to Her Character, Working with Aaron Eckhart, STUCK IN LOVE, and More
  3. „2011 Chicago Film Critics Awards“. Архивирано од изворникот на 2016-03-13. Посетено на 2020-03-18.