Лешница (Гостиварско)

село во Општина Гостивар


Лешница — село во Општина Гостивар, во околината на градот Гостивар.

Лешница
Лешница is located in Македонија
Лешница
Местоположба на Лешница во Македонија
Координати 41°47′54″N 20°51′33″E / 41.79833° СГШ; 20.85917° ИГД / 41.79833; 20.85917Координати: 41°47′54″N 20°51′33″E / 41.79833° СГШ; 20.85917° ИГД / 41.79833; 20.85917
Општина Гостивар
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 07048
Надм. вис. 634 м
Лешница на општинската карта
Лешница во Општина Гостивар.svg

Атарот на Лешница во рамките на општината
Commons-logo.svg Лешница на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Горни Полог, оддалечено 5,5 километри западно од Гостивар.

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било дел од Гостиварската нахија на Тетовската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Лешница живееле 140 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Лешница имало 600 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година Лешница — село во Долнојеловјанска општина во Горнополошкиот срез и има 17 куќи со 109 жители, сите Македонци.[3]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 3 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 140[1] 160[2] 109[3] 182 183 169 133 109 123 127 3

РодовиУреди

Лешница е македонско село. Според истражувањата правени во доцните четириесетти на 20 век родови во селото се:

Ристевци (4 к.), Стојановци (6 к.) и Ефтовци (6 к.) ова се староседелски родови; Уковци (2 к.) доселени се однекаде; Мојсовци (4 к.) доселени се од селото Дуф; Цветковци (2 к.) доселени се однекаде; Ѓуровци (1 к.) доселени се од селото Маврово.[6]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 532 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 28 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.213.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, стр.124-125.
  3. 3,0 3,1 Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929, стр.25.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.[мртва врска]
  6. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди