Лептин (германски: Löptin) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Лептин
Грб на Лептин
Лептин is located in Германија
Лептин
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Фриц Бурхард
Основни податоци
Површина 9,08 км2
Надм. височина 36 м
Население 295 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24250
Повик. бр. 04302, 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Лептин во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°10′N 10°13′E / 54.167° СГШ; 10.217° ИГД / 54.167; 10.217Координати: 54°10′N 10°13′E / 54.167° СГШ; 10.217° ИГД / 54.167; 10.217

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)