Лензан (германски: Lensahn) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 9 километри јужно од Олденбург во Холштајн и 40 километри североисточно од Либек. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Лензан
Црква во Лензан
Црква во Лензан
Грб на Лензан
Лензан is located in Германија
Лензан
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Лензан
Градоначалник Клаус Винтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,7 км2
Надм. височина 17 м
Население 4.938 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 178 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23738
Повик. бр. 04361, 04363
Портал www.lensahn.de
Местоположба на Лензан во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°6′26″N 10°48′57″E / 54.10722° N; 10.81583° E / 54.10722; 10.81583Координати: 54°6′26″N 10°48′57″E / 54.10722° N; 10.81583° E / 54.10722; 10.81583

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди