Лајслинг (германски: Leißling) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Вајсенфелс.

Лајслинг
Дел во Вајсенфелс
Црквата во Лајслинг
Црквата во Лајслинг
Црквата во Лајслинг
Грб на Лајслинг
Лајслинг во рамките на Германија
Лајслинг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Вајсенфелс
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 155 м
Население 1.512  (31 декември 2009)
 - Густина 216 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 03443
Портал www.teucherner-land.de
Координати 51°11′N 11°54′E / 51.183° СГШ; 11.900° ИГД / 51.183; 11.900

Галерија уреди


Надворешни врски уреди