Лауха на Унштрут

Лауха на Унштрут (германски: Laucha an der Unstrut) — град во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Сместен е на реката Унштрут, северозападно од Наумбург. Исто така, дел е од општинската заедница Унштрутал.

Лауха на Унштрут
Грб на Лауха на Унштрут
Лауха на Унштрут is located in Германија
Лауха на Унштрут
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Унштрутал
Градоначалник Вернер Борнкесел
Основни податоци
Површина 31 км2
Надм. височина 196 м
Население 2.831 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06636
Повик. бр. 034462
Портал www.stadt-laucha.de
Местоположба на градот Лауха на Унштрут во рамките на округот Бургенланд
Карта
Координати 51°13′25″N 11°40′47″E / 51.22361° N; 11.67972° E / 51.22361; 11.67972Координати: 51°13′25″N 11°40′47″E / 51.22361° N; 11.67972° E / 51.22361; 11.67972

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)