Ланц (Бранденбург)

Ланц (германски: Lanz) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Ланц
Училиште во Ланц
Училиште во Ланц
Ланц (Бранденбург) is located in Германија
Ланц (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Ленцен-Елбталауе
Месни единици 7
Градоначалник Ханс Борхерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 59,99 км2
Надм. височина 22 м
Население 705 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19309
Повик. бр. 038780
Местоположба на Ланц во рамките на округот Пригниц
Карта
Координати 53°04′0″N 11°35′59″E / 53.06667° СГШ; 11.59972° ИГД / 53.06667; 11.59972Координати: 53°04′0″N 11°35′59″E / 53.06667° СГШ; 11.59972° ИГД / 53.06667; 11.59972

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)