Гоце Макалоски е македонски ракометар и поранешен член на македонската репрезентација. Роден е на 3 октомври 1977 година[1] во Прилеп. Игра на позицијата лево крило. Во текот на својата кариера настапувал за клубовите „Тутунски Комбинат Бренд“ од Прилеп, „Пелистер“ од Битола, „Вардар ПРО“ од Скопје со кои има освоено повеќе титули и купови на Македонија. Во 2009 како дел од македонската репрезентација настапувал на Светско првенство во ракомет 2009 во Хрватска каде постигнал повеќе голови. Женет е и татко е на 1 ќерка. Моментално е тренер на Ракометна академија на Металург во Прилеп.

Гоце Макалоски
Лични податоци
Роден(а) 3 октомври 1977
Прилеп, Југославија
Спорт Ракомет
Висина  м
Тежина 83 кг.
Позиција лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб РК Вардар ПРО
Број 27
Сениорски клубови
Македонија

Наводи уреди