Куп на Македонија во ракомет 2003 (мажи)

Купот на Македонија 2003 - 11. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала 25 Мај во Радовиш, од 26 до 27 април 2003 година, во организација на ЦД Клуб Маки.[1] Купот бил освоен од Вардар Ватростална по четврти пат.[2]

2003 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми26 – 27 април
Екипи4
ОдржувалиштаСпортска сала 25 Мај (во Радовиш градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакВардар Ватростална (4. титула)
ВторопласиранПелистер МБ
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Место на одржување уреди

Радовиш
Спортска сала 25 Мај
Капацитет: 1,400

Завршен турнир уреди

Полуфинале уреди

26 април 2003
18:00[1]
Вардар Ватростална 31-23 Југ Зегин Спортска сала 25 Мај, Радовиш
Гледачи: 300
Судии: Ацев, Металари (МКД)
Алушовски 9 [3] Крстиќ, Спировски, Миленковски 4
26 април 2003
20:00[1]
Пелистер МБ 21–19 Металург Спортска сала 25 Мај, Радовиш
Гледачи: 500
Судии: Дучков, Чавдаров (МКД)
Темелков 5 Саздовски 6

Финале уреди

27 април 2003
19:00[1]
Вардар Ватростална 26–23 Пелистер МБ Спортска сала 25 Мај, Радовиш
Гледачи: 1000
Судии: Д. Начевски, М. Начевски (МКД)
Јовиќ 7 (12–9) Темелков 10
[2]

Индивидуални награди уреди

  • Најкорисен играч на завршниот турнир: Кире Атанасовски (Вардар)[4]
  • Најдoбар голман на завршниот турнир: Зоран Петковски (Вардар)
  • Најдобар стрелец на завршниот турнир: Стевче Алушовски - 15 гола (Вардар)


Победник во Купот на Македонија 2003
Вардар Ватростална
4. титула

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Вардар В. и Пелистер МБ посакуваат трето меѓусебно финале“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 26 април 2003. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Вардар Ватростална го освои пехарот во македонскиот ракометен Куп“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 27 април 2003. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Вардар Ватростална е првиот финалист во ракометниот куп“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 26 април 2003. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 21 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „Шампионот надмоќно до четвртата куп-титула“. Утрински весник на time.mk преку web.archive.org. 29 април 2003. Архивирано од изворникот на 2023-05-14. Посетено на 14 мај 2023.

Надворешни врски уреди