Куп на Македонија во ракомет 2002 (мажи)

Купот на Македонија 2002 - 10. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Универзалната сала во Прилеп, од 6 до 7 април 2002 година, во организација на РК Тутунски Комбинат Бренд.[1] Купот бил освоен од Тутунски Комбинат Бренд по првпат.

2002 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење6 – 7 април
Репрезентации4
ОдржувалиштаУниверзална сала (во Прилеп градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациТутунски Комбинат Бренд (1. титула)
ВторопласиранПелистер
Статистики за првенството
Натпревари3

Место на одржувањеУреди

Прилеп
Универзална сала
Капацитет: 1,400

Завршен турнирУреди

ПолуфиналеУреди

6 април 2002
17:30[1]
Супера 24 – 26 Пелистер Универзална сала, Прилеп
[2]
6 април 2002
19:30[1]
Тутунски Комбинат Бренд - Вардар Ватростална Универзална сала, Прилеп

ФиналеУреди

7 април 2002
19:30[1]
Тутунски Комбинат Бренд Пелистер Универзална сала, Прилеп


Победник во Купот на Македонија 2002
Тутунски Комбинат Бренд
1. титула

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Машкиот куп ќе се игра во Прилеп“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 2 април 2002. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Пелистер е првиот финалист во ракометниот куп на РМ“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 6 април 2002. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врскиУреди