Куп на Македонија во ракомет 2002 (мажи)

Купот на Македонија 2002 - 10. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Универзалната сала во Прилеп, од 6 до 7 април 2002 година, во организација на РК Тутунски Комбинат Бренд.[1] Купот бил освоен од Тутунски Комбинат Бренд по првпат.

2002 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми6 – 7 април
Екипи4
ОдржувалиштаУниверзална сала (во Прилеп градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакТутунски Комбинат Бренд (1. титула)
ВторопласиранПелистер
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Место на одржување уреди

Прилеп
Универзална сала
Капацитет: 1,400

Завршен турнир уреди

Полуфинале уреди

6 април 2002
17:30[1]
Супера 24–26 Пелистер Универзална сала, Прилеп
Гледачи: 1500
Судии: Куртовиќ, Георгиев (МКД)
Д. Пандев 8 (13–11) Макалоски 7
[2]
6 април 2002
19:30[1]
Тутунски Комбинат Бренд 33–29 Вардар Ватростална Универзална сала, Прилеп
Гледачи: 2500
Судии: Дучков, Чавдаров (МКД)
Кузманоски 8 (16-13) Манасков 8
[3]

Финале уреди

7 април 2002
19:30[1]
Тутунски Комбинат Бренд 23–20 Пелистер Универзална сала, Прилеп
Гледачи: 2000
Судии: Арсенов, Јаневски (МКД)
Кузманоски 7 (9–8) Темелков 5
[4]


Победник во Купот на Македонија 2002
Тутунски Комбинат Бренд
1. титула

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Машкиот куп ќе се игра во Прилеп“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 2 април 2002. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Пелистер е првиот финалист во ракометниот куп на РМ“. А1 на time.mk преку web.archive.org. 6 април 2002. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Супера играше со нерегистрирани играчи“. Вест на time.mk преку web.archive.org. 8 април 2002. Архивирано од изворникот на 2023-05-14. Посетено на 14 мај 2023.
  4. „Прв трофеј за спортски Прилеп!“. Утрински весник на time.mk преку web.archive.org. 9 април 2002. Архивирано од изворникот на 2023-05-14. Посетено на 14 мај 2023.

Надворешни врски уреди