Куп на Македонија во ракомет 2001 (мажи)

Купот на Македонија 2001 - 9. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Јасмин во Кавадарци, од 28 до 29 април 2001 година, во организација четирите клубови учесници и компанијата Макпримат.[1] Купот бил освоен од Вардар Ватростална по третпат.

2001 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми28 – 29 април
Екипи4
ОдржувалиштаСпортска сала Јасмин (во Кавадарци градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакВардар Ватростална (3. титула)
ВторопласиранТутунски Комбинат Бренд
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Место на одржување

уреди
Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800
 

Завршен турнир

уреди

Полуфинале

уреди
28 април 2001
18:00[2]
Вардар Ватростална 27–24 Пелистер Спортска сала Јасмин, Кавадарци
(8–11)
28 април 2001
19:30[2]
Тутунски Комбинат Бренд - Металург Спортска сала Јасмин, Кавадарци

Финале

уреди
29 април 2001
19:30[2]
Вардар Ватростална 28–24 Тутунски Комбинат Бренд Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Манасков 11 (11–10) С. Илиоски 9


Победник во Купот на Македонија 2001
Вардар Ватростална
3. титула

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Купот дефинитивно на неутрален терен“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 7 април 2001. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Вардар и ТК Бренд очекуваат реприза од лани“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 27 април 2001. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди