Владимир Темелков

Владимир Темелков (роден на 26 март 1980 во Велес) е македонски ракометар кој игра за луксембуршкиот клуб Кјеринг.

Владимир Темелков
Лични податоци
Име и презиме Владимир Темелков
Роден(а) 26 март 1980.(1980-03-26)(43 г.)
Велес, Македонија
Националност Македонија Македонец
Спорт Ракомет
Висина 1.86 м
Тежина 88 кг
Позиција Десно крило
Клупски податоци
Тековен клуб Луксембург Кјеринг
Број 2
Сениорски клубови
1998–2003
2003–2005
2005–2008
2008–2009
2009–2011
2011–
Македонија Пелистер
Германија Фулинген
Германија Вилштад-Ортенау
Германија Балинген
Германија Ортенау
Луксембург Кјеринг
Репрезентација 1
   Македонија 78 (243)
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 29 јануари 2012

Темелков бил дел од составот на македонската репрезентација на Светското првенство 2009 во Хрватска и на тоа првенство тој постигнал 35 голови. Тој исто така бил дел од составот на македонската репрезентација кој го освоил петтото место на Европското првенство 2012 во Србија.

Наводи уреди