Кукс (бенд)

(Пренасочено од Кукс)

Кукс се англиски поп-рок бенд формиран во 2004 година во Брајтон.[1] Бендот го сочинуваат Лук Причард (вокал/ритам гитара), Хју Харис (главна гитара/синтисајзер/бас) и Алексис Нуњес (тапани).

Кукс (бенд)
Кукс за време на Хурикејн Фестивал, Германија 2006
Основни податоци
ПотеклоБрајтон, Англија
Жанр(ови)
Години на активност2004–денес
Продукциска куќа/ќиВирџин Рекордс, EMI
Мрежно местоthekooks.com
Членови
 • Лук Причард
 • Хју Харис
 • Алексис Нуњес
Поранешни членови
 • Питер Дентон
 • Макс Раферти
 • Пол Гаред

Нивната музика е примарно под влијание на движењето Британска инвазија од 1960-тите и пост-панк оживувањето на новиот милениум.[2] Кукс експериментирале во неколку жанрови, вклучувајќи рок, бритпоп, поп, реге, ска и од неодамна, фанк и хип-хоп, кои некогаш биле опишани како „поенергични возбудувања или полабав бенд на Сем Робертс, можеби дури и помалку тежок Арктички Мајмуни на моменти“.[3]

Потпишани со Virgin Records само три месеци по формирањето, Кукс се пробија во музичкиот мејнстрим со нивниот деби албум Inside In/Inside Out (2006). Албумот на крајот бил успешен, постигнувајќи четирикратен платинест статус во ОК во рок од една година, а исто така и во странство во форма на платина сертификација во Австралија и два пати платина во Ирска. Кукс се најдоа како навлегуваат во мејнстрим медиумското внимание, со бендот што ја освои наградата за најдобар дел од Обединетото Кралство и Ирска на MTV Europe Music Awards 2006 година и доби номинација на The Brit Awards за синглот „ She Moves in Her Own Way “.[4][5] Со нивниот следен Конк (2008) кој дебитираше на првото место на топ-листата за албуми во Обединетото Кралство, забележа продажба во првата недела од 65.000, постигнувајќи златен статус и во ОК и во Ирска.[6] Нивниот трет студиски албум, насловен Junk of the Heart, бил објавен на 12 септември 2011 година. Нивниот четврти албум Listen бил издаден на 8 септември 2014 година. Нивниот последен албум Let's Go Sunshine бил објавен на 2 септември 2018 година и се искачи на 9-то место на топ-листата за албуми во Велика Британија.[7]

Историја уреди

Формирање и рани години (2002-2004) уреди

 
Гаред, Причард и Харис се запознале во училиштето БРИТ .

Тројца членови (Гаред, Причард и Харис) на Кукс сите се сретнаа како студенти во училиштето БРИТ во Кројдон, сите тројца се движеа на југ за да се приклучат на БИММ ( Британски и ирски институт за модерна музика ) (каде што го запознаа Раферти, кој беше од Брајтон) во 2002 година.[8] Инспирацијата да се формира бенд дошла кај Причард додека тој и Гаред биле на шега на пазарување за облека во Примарк. Зборувајќи за МТВ Гаред рече: „Имавме визија за тоа како сакаме бендот да изгледа и работи - па купивме облека и овие капи, беше забавно".[9] Споделувајќи ја љубовта кон Ролинг Стоунс, Боб Дилан, Полицијата и Дејвид Боуви, Причард ги вклучи Харис и Раферти под маската на училиштен музички проект.[8] Самиот Причард рече „Се собравме само по каприц, навистина“.[10] Со силна демонстрација на нивниот материјал Гаред и Причард тргнаа во потрага по свирка, а според Гаред, тие можеа да го резервираат своето прво шоу само затоа што на сопственикот им се допаднаа капите. „Значи, влеговме да направиме свирка, немаме изгорено демо блид, а овој човек ни рече: „Па, не можете да добиете свирка ако немате демо, но ми се допаѓаат вашите капи., па ќе ти одржам свирка'“, рекол Гаред. Сепак, бендот не можеше да го направи настапот бидејќи во тоа време го завршуваше своето демо.[9]

Преземајќи го нивното име од песната на Дејвид Боуви со истиот наслов, Причард рече дека првата песна што ја отсвириле како група била кавер верзија на „ Рептилија “ на Strokes.[11] Кукс снимија демо на ЕП, испраќајќи го во потрага по свирки; наместо тоа добивале понуди од менаџери и дискографски компании.[10] Бендот бил заедно како група само четири месеци кога потпишаа со Virgin Records,[10] откако беа забележани од неколку извидници на етикетата на Брајтон Free Butt Festival во 2005 година[12] Во интервју за musicOMH, Причард откри: „Беше навистина брзо како се случи сето тоа, направивме демо со еден наш колега во Лондон, што му го испративме на едно момче за да има неколку свирки, а тој се покажа дека е менаџер. Тој ни повика и некако отиде оттаму.“[11] Членовите на бендот оттогаш открија дека чувствувале дека не биле подготвени во тоа време, „Бевме премногу рано да потпишеме договор за снимање... Бевме навистина млади, бевме заедно два или три месеци, па навистина не сакавме да потпишеме. Но, тогаш помисливме дека тоа е навистина добра можност и Virgin изгледаше како навистина кул луѓе - тие едноставно се чинеше дека навистина разбираат од каде доаѓаме“,[11] рече Причард, кој исто така го пофали просторот што издавачката куќа му го дозволи на бендот. расте: „Тие беа трпеливи со нас и ни пуштија да го развиеме нашиот стил, каков и да бил.“[10]

Inside In/Inside Out (2005–2007) уреди

 
Кукс на Ирвинг Плаза, 11 мај 2007 година

Откако потпишаа со Virgin Records, Кукс не сакаа веднаш да снимаат албум, изразувајќи желба повеќе да се фокусираат на нивните настапи во живо и пишување песни. Бендот рече дека започнувањето на нивната прва турнеја во живо наместо снимање албум првично им помогнало да го развијат својот стил и звук. Како што тврдеше Причард, „Не седнавме со план. Ние само природно се развивме и не се обидовме ништо да се обликуваме или обликуваме.“[13] Како резултат на тоа, тие влегоа во студиото со стотици песни од различни жанрови, и било потребно „неверојатно трпение“ од продуцентот Тони Хофер за да ја обликува содржината во она што ќе стане плоча.[10]

По нивната прва турнеја со поддршка на Thrills,[14] Кукс го снимија својот деби албум, Inside In/Inside Out, во студиото Конк во Лондон во 2005 година[15] Иако медиумското внимание било доминирано од објавувањето на деби албумот на Арктички Мајмуни Whatever People Say I Am, That's What I'm Not во истиот ден, Inside In/Inside Out забележа продажба во првата недела од 19.098. Подоцна, зборувајќи за NME, Причард им се заблагодари на Arctic Monkeys за „заштитувањето“ на Кукс од прегледот на печатот. „Господ да ги благослови Арктичките мајмуни бидејќи да не беа тие немаше да бидеме толку заштитени. Бевме толку засенети од успехот на она што луѓето велат дека сум, тоа е она што не сум затоа што бев толку чудовиште и навлеговме зад грбот на сите.“[16] Влегувајќи во топ-листата на албуми во Велика Британија на деветтото место, на крајот ќе се искачи на второто место за две недели. Сингловите „Eddie's Gun“, „Sofa Song“, „You Don't Love Me“, „ Naive “, „ She Moves in Her Own Way “ и „ Ooh La “ постигнаа успех на топ листите во ОК и Европа, додека „Naive“ и „She Moves in Her Own Way“ за прв пат ги ставија Кукс во првите десет.[17][18]

Кев Карас, во својата рецензија за „Drown in Sound“, ги гледа Кукс како „помалку непочитуван и повеќе мелодичен Арт Брут, кој ја заменува каустичната духовитост на тој бенд за многу поубав тип на искреност“.[19] Карас, исто така, забележа траги од „ емо “ во стилот на бендот.[19] Тим Сендра од AllMusic истакна дека насоката на бендот е „многу должна на класичниот рок “, особено на Thin Lizzy и на Dexys, на крајот на краиштата, иако Сендра чувствува дека „бендот звучи како Кукс и како никој друг“. Нарекувајќи ги Кукс „важен потсетник дека има исто толку просечни бендови во Обединетото Кралство колку што има во Соединетите Држави“, рецензентот Џени Елиску од Ролинг Стоун тврди дека албумот е „целосно заборавен, неправилно произведен ретро рок што во најлош случај звучи како верзија на Spin Doctors со акцент на Брајтон“.[20] Брајан Беларди од Префикс даде позитивна рецензија, опишувајќи Inside In/Inside Out како „Речиси совршен спој на Бритпоп во стилот на 60-тите, Бритпоп во стилот на 90-тите и пост-панкот на новиот милениум“.[2]

Албумот бил сертифициран за четворно платинест во ОК од Британската фонографска индустрија (BPI) [21] во рок од една година и сертифициран платина низ Европа од Меѓународната федерација на фонографската индустрија (IFPI) [22][23] Успехот на нивниот деби албум го привлече бендот во мејнстрим медиумското внимание, освојувајќи ја наградата за најдобар актер во Обединетото Кралство и Ирска на MTV наградите во 2006 година и добија номинација за Brit Awards за „She Moves in Her Own Way“, во 2007 година [4][5]

Заминувањето на Раферти и Конк (2008) уреди

Раферти бил отпуштен од бендот на 31 јануари 2008 година, по серија отсуства поради болест и долготрајни гласини за неговото место во бендот; како една од причините за неговото заминување била наведена и зависноста од дрога.[24] Последователно, Раферти ги отфрли овие тврдења, велејќи дека бил отпуштен од бендот затоа што „не мислел дека Конк е многу добар, и јас го кажав тоа“.[25] Ден Логан, басист со локалниот бенд од Брајтон, Cat the Dog, бил драфтуван како привремена замена за Раферти.[26] По заминувањето на Раферти, бендот размислуваше да се раздели. Причард разговараше за можноста Ден Логан да му се придружи на бендот како нивен нов басист: „Беше навистина чудно за нас, но тоа е нешто што мораше да се случи. Ден сè уште не му се придружил на бендот како што треба. Го испробуваме, но сакам да играм со него.“[27] Во октомври 2008 година, Питер Дентон - кој претходно го пополни Раферти за време на циклусот на турнеи Inside In/Inside Out - бил избран за постојан басист.[28]

 
Харис и Причард на Самеркејс 2008 година во Барселона

Кукс го издадоа својот втор албум, Konk, во април 2008 година. Записот го доби името по студиото каде што бил снимен и продуциран од Тони Хофер, кој работеше на деби албумот на бендот, Inside In/Inside Out.[29] Пред објавувањето на албумот, во интервју за NME, водечкиот пејач Лук Причард тврдеше дека има 80-90 песни напишани за албумот, велејќи: „Сакам овој албум да биде голем…Имам его, сакам албумот да биде добро. Сакам нашите синглови да дојдат на радио и на луѓето буквално да им се кренат главите од нив“[30] Снимено во текот на вкупно седум недели во Лондон и Лос Анџелес, Причард изјави за NME дека бендот сакал повеќе придонес во нивниот втор албум. „Тони е генијалец, но овој пат сакавме поголем ангажман во продукцијата“, изјави Причард.[29]

Конк продолжи да дебитира на топ-листата за албуми во Обединетото Кралство на број еден со продажба во првата недела од 65.901 примероци.[31] Албумот, исто така, создаде три топ 50 хитови, вклучувајќи го и нивниот највисок изведувач на топ листите до сега, „ Секогаш каде што треба да бидам “, кој се искачи на третото место. Во Соединетите Американски Држави, го достигна 41-то место на Билборд 200, а првиот сингл на албумот, „ Секогаш каде што треба да бидам “, се искачи на 22-то место на табелата за Алтернативни песни. Албумот бил златен сертифициран и во ОК и во Ирска. Било објавено и второ ограничено издание со два диска верзија на Konk со наслов RAK . Името е преземено од лондонското студио каде Кукс снимија седум нови песни во живо заедно со Arctic Monkeys и Мајк Кроси, продуцент за Зутонс.[32]

Allmusic рече со Konk, The Kuks „ја истражува поп и рок во сета нивна слава“,[33] додека BBC Music го опиша нивниот втор албум како „малку измислен со рециклирање на стари линии на гитара и воведи“.[34] NME сугерирале дека заминувањето на Раферти влијаело на продукцијата ' Конк, наведувајќи дека „ Конк е звук на бенд во неред, кој неуспешно се обидува да ги одржи работите заедно“.[35]

Junk of the Heart (2009–2013) уреди

 
Настап во Southbound, јануари 2012 година

Во април 2009 година, Кукс открија за BBC Newsbeat дека работат на нивниот трет студиски албум. Тапанарот Пол Гаред го напушти бендот кон крајот на 2009 година, поради нервен проблем во раката, и бил привремено заменет со Николас Милард од бендот Crackout, потоа Крис Прендергаст за емисии во живо.[36] Сепак, Гаред се врати на сесиите за снимање кон крајот на 2010 година, додека не продолжи да гостува со бендот, бидејќи Причард неодамна изјави дека неговата повреда „повеќе се претворила во психолошка работа“ поради што „се чувствува непријатно да свири долги временски периоди“ поради страв од раката му се „распали“. Еден од првите главни обиди на бендот да пишува за овој албум заедно се случи далеку од нивното вообичаено опкружување, како што изјави фронтменот Лук Причард за Newsbeat, „Некако се забарикадиравме на село неколку недели - останавме кај некои пријатели кои имаат викендица. во Норфолк“. Сепак, бендот неодамна откри дека во текот на две недели таму, бендот успеал да направи само една нова песна: „Ескимо бакнеж“. Откако го вработија и отпуштија новиот продуцент Џим Абис (Arctic Monkeys, Kasabian, Adele) и покрај тоа што имаа неколку „навистина добри сесии заедно“, бендот му се врати на претходниот продуцент Тони Хофер кој им даде „нова насока“ и тие го снимија албумот во повеќе современ стил.

Во јануари 2011 година, Причард објави дека снимиле четиринаесет нови песни. Бендот преку друштвените мрежи објави дека го завршил новиот албум на 30 март, кој на крајот бил најавен како Junk of the Heart. Првиот сингл земен од албумот бил „Is It Me“ за Европа и „Junk of the Heart“ на друго место. Албумот бил издаден во Европа на 9 септември 2011 година и во ОК на 12 септември. Гаред се појави во промотивните видеа за „Is It Me“ и „Junk of the Heart“ и настапуваше со бендот во живи сесии за Live from Abbey Road и Live Lounge. Но, за емисиите од 2011 година во месеците пред објавувањето на албумот, Прендергаст сè уште бил на тапани, а кога бендот отиде на турнеја во октомври, тие го доведоа тапанарот Дени Вестон, кој продолжи до средината на 2012 година. Гаред конечно го напушти бендот во ноември,[37] со Алексис Нуњес (поранешен од Golden Silvers ) кој се приклучи во средината на 2012 година како нов тапанар на Кукс на турнеја пред на крајот да стане полноправен член.

Слушај (2014–2016) уреди

На 20 април 2014 година тие објавија нов сингл насловен „Долу“. Нивниот нов албум, Слушај, бил издаден на 8 септември 2014 година[38] Според извештаите, пејачот Лук Причард и 25-годишниот хип хоп продуцент од Лондон Инфло делат копродуцентски кредити.[39] Ова е нивниот прв албум со новиот тапанар Алексис Нуњес.[40] Во едно интервју во јули 2014 година, Причард изјави дека Listen вклучува повеќе импровизација и откри дека „таков вид на бестрашност кога ќе го направите првиот албум повторно навлегува“.[39] По објавувањето, албумот дебитираше на бр. 16 на топ-листата за албуми во Велика Британија, а потоа падна на бр. 57 недела потоа, а следната недела падна од табелата.[41] Ремикс албум за Listen, насловен Здраво, како се викаш?, бил објавен на 4 декември 2015 година.[42] Меѓу другите има ремикси од Џек Битс, The Nextmen, Монмартр и Кове . Критичкиот прием кон албумот бил измешан, но некои од критиките го оценија како „тотален неуспех и комерцијално и музички“. 

За време на турнејата на бендот во Северна Америка во средината на 2015 година, Дентон зеде две недели татковско отсуство за да присуствува на раѓањето на неговиот втор син; Дени Вестон, кој бил тапанар на турнејата на Кукс пред да се приклучи Нуњес, пополнуваше бас.[43]

Најдоброто од. . . До сега (2017) уреди

На 21 ноември 2016 година, Кукс ја објавија турнејата „Најдобри Од “ во Велика Британија што ќе се одржи во април и мај 2017 година за да ја одбележат нивната десетгодишнина како бенд, во која планираа да изведуваат хитови, b-sides и сосема нова музика.[44] За да се совпадне со турнејата, на 31 март 2017 бендот го објави претстојното издание на The Best of. . . До сега , како и објавувањето на „Be Who You Are“, една од двете нови песни вклучени во компилацијата.[45] Причард истакна дека оваа компилација и турнеја не го означиле крајот на бендот, изјавувајќи: „Најголемо задоволство е да се работи, патува, се бори, мрази и сака најдобрите и најталентираните луѓе што сум ги сретнал во мојот живот. Тоа е најголемата работа на светот и немаме намера да престанеме наскоро.“[46]

Двете нови песни беа продуцирани од Брендон Фрисен, кој исто така ги надгледуваше сесиите за следниот студиски албум на бендот. Составен од песни напишани од Причард додека другите членови на бендот поминувале време со своите семејства, се смета дека новиот албум е повеќе напор на бендот, наспроти Listen кој бил конструиран поединечно. „Ова е многу „ние“ – сите вежбаат песни, сите аранжираат песни, сите свират заедно. Ја има истата енергија што ја имавме на нашите први албуми, од кои веројатно бегавме некое време, но сега се вративме на тоа“, рече Причард. „Брендон Фризен, нашиот продуцент, има повеќе продукциска улога од мене, така што јас нема да ја земам заслугата. На Слушајте, јас и Инфло работевме заедно секој ден. Но, ова е многу повеќе како бендска плоча. Беше многу повеќе за соработка.“[47]

На 8 април 2017 година, Кукс одлучија да ја започнат турнејата со две шоуа за загревање во нивниот духовен дом Брајтон, матине свирка во пабот The Prince Albert и The Haunt вечерта; и двете се распродадоа во рок од два часа на денот на свирката. Тие потоа настапија на фестивалот Isle of Wight 2017.[48]

Ајде да одиме сонце (2018) уреди

На 16 мај 2018 година, Кукс објавија дека нивниот претстоен петти студиски албум ќе биде објавен на 31 август 2018 година. Тие, исто така, споделија две нови песни наречени „No Pressure“ и „All the Time“ кои ги отсвиреа претходно оваа година за време на The Best Of Tour во Јужна Америка. Неколку песни, вклучувајќи ги „No Pressure“, „All the Time“ и „Fractured and Dazed“ беа објавени пред објавувањето на целиот албум.

На 4 септември, бендот најави турнеја во САД што ќе се одржи во ноември.[49] На 30 октомври, бендот објави дека турнејата во САД мора да биде презакажана за почетокот на 2019 година поради „непредвидени околности“.[50] Кога бендот продолжи да настапува на фестивалот Corona Capital во Мексико на 17 ноември 2018 година, Пит Дентон беше отсутен, а на негово место Питер Рандал - кој претходно свиреше бас за Адел[51] . Дентон исто така недостасуваше во следните емисии.[52]

Бендот се осврна на отсуството на Дентон објавувајќи на 3 јануари 2019 година преку нивниот профил на Твитер дека Дентон повеќе не свири со бендот.[53] Истиот ден, Дентон одговори преку неговата лична сметка дека позицијата е „комплицирана“ и дека неговите советници му рекле засега да не разговара за ова прашање.[54]

Откако не можеа да направат турнеја во 2020 година поради СОВИД-19, Кукс се вратија во живо на фестивалот Трамлајнс на 23 јули 2021 година со Џонатан Харви на бас.[55]

Поврзување EP и 10 песни за Echo in the Dark (2022) уреди

Во јануари 2022 година, бендот го издаде EP Connection со синглот „Connection“ и го објави албумот 10 Tracks to Echo in the Dark.[56] Во април 2022 година, бендот го издаде синглот „Beautiful World“ во кој се појавува германскиот дуо Млечна Шанса . Во јуни 2022 година, бендот објави уште еден сингл „Студено срце“.

Музички стил и влијанија уреди

  Кукс споменаа црпење на голем број различни извори за создавање на нивниот звук, наведувајќи ги Ролинг Стоунс, Битлси, Боб Дилан и Крис де Бург меѓу влијанијата врз стилот на пишување песни и музичката презентација во текот на нивните четири албуми.[11]

Деби албумот на бендот Inside In/Inside Out бил промовиран како типична бритпоп плоча и бил под влијание на Libertines, Thin Lizzy, Police и содржи елементи на британското поп движење од 60-тите.[2] Лирскиот стил на Причард бил спореден со оној на „помладата, помалку патетична верзија на стилот на пит Доерти со кашеста уста“.[2] Самиот бенд почувствува дека албумот не е доследен во неговата насока. „Првата плоча дефинитивно била жанровски.

На последователниот Конк, бендот се обиде да најде позрел и полиран звук. Надоврзувајќи се на многу поширок избор на материјали за албумот (околу 80 до 90 нови песни беа акумулирани во репертоарот на бендот до оваа фаза), бендот почна да вградува повеќе тврд рок фокус во својата музика.[57] Критичарите правеа споредби со работата на The Kinks во текот на целиот албум, тој бил снимен во студиото во сопственост на Реј Дејвис.[58] Исто така, забележани се зголемените сличности на бендот во музичкиот правец со The Fratellis и Arctic Monkeys.[59] „Мислам дека направивме динамичен албум“, рече Причард. „Секоја песна има свој карактер. Тоа е добар поп албум.“[29]

Нивниот четврти албум, Listen, вклучува многу повеќе ударни и вкрстени ритми од претходниот материјал.[60] Причард го опиша Listen како „ударни сонети“.[60] „Првите неколку албуми што ги направив никогаш не размислував за ритми, се фокусирав на снимањето и текстот“, рече Причард.[60]

Музиката на бендот е различно опишана како поп, поп-рок и инди-рок.[61][62][63]

Членови на бендот уреди

Тековни членови

 • Лук Причард – водечки вокал, ритам гитара, главна гитара (2004–денес)
 • Хју Харис – главна гитара, придружен вокал, пијано, клавијатури (2004–денес), бас (2008–денес), ритам гитара (2004–2008, 2018–денес)
 • Алексис Нуњес – тапани, перкусии (2012–денес)[7]

Актуелни музичари на турнеја

 • Џонатан Харви – бас, придружен вокал (2021–сега)

Поранешни членови

 • Питер Дентон – бас, придружен вокал, ритам гитара (2008–2018)
 • Макс Раферти – бас, придружен вокал (2004-2008)
 • Пол Гаред – тапани, перкусии (2004-2009, 2010-2012)

Поранешни музичари на турнеја

 • Николас Милард – тапани и перкусии (2008)
 • Ден Логан – бас, придружен вокал (2008)
 • Крис Прендергаст – тапани и перкусии (2010–2011)
 • Дени Вестон – тапани (2011-2012), бас (2015)
 • Том Киркпатрик – синтисајзер (2011-2012)
 • Џек Беркли – гитара, перкусии, придружни вокали (2013–2015)
 • Питер Рандал – бас, придружен вокал (2018–2019)

Времеплов

Дискографија уреди

 • Внатре внатре / внатре надвор (2006)
 • Конк (2008)
 • Junk of the Heart (2011)
 • Слушај (2014)
 • Ајде да одиме сонце (2018)
 • 10 песни до ехо во мракот (2022)

Наводи уреди

 1. „The Kooks - About“. Facebook.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Review For Inside In/Inside Out“. Prefix. Посетено на 15 June 2009.
 3. „The Kooks, Inside In/Inside Out Review“. Allmusic. Посетено на 30 September 2009.
 4. 4,0 4,1 „Host Timberlake in MTV double win“. BBC News. 3 November 2006. Посетено на 9 June 2009.
 5. 5,0 5,1 „Brit Nomination for She Moves in Her Own Way“. NME. Посетено на 9 June 2009.
 6. „The Official Charts Company - The Kooks“. Official Charts Company. Посетено на 12 July 2009.
 7. 7,0 7,1 Elisa Bray (28 March 2014). „The Kooks interview: They've returned in their own way – Features – Music“. The Independent. Архивирано од изворникот на 18 June 2022. Посетено на 1 August 2014.
 8. 8,0 8,1 „The Kooks come to the Farm“. BBC. Посетено на 26 September 2009.
 9. 9,0 9,1 „The Kooks“. MTV. Посетено на 26 September 2009.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 Празен навод (help)
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 Празен навод (help)
 12. „The Kooks to play Swindon“. BBC. Посетено на 15 June 2009.
 13. „The Kooky crew“. Sunday Business Post. Архивирано од изворникот на 2 July 2008. Посетено на 6 October 2009.
 14. „The Kooks are Hunky Dory“. Gigwise. Архивирано од изворникот на 15 April 2021. Посетено на 29 September 2009.
 15. „The Kooks Reveal New Album“. NME. Посетено на 15 June 2009.
 16. Празен навод (help)
 17. „The Official Charts Company – Inside In/Inside Out“. Official Charts Company. Посетено на 30 September 2009.
 18. „Kooks top albums chart with first week sales of 65,901“. Music Week. Посетено на 14 June 2009.
 19. 19,0 19,1 Празен навод (help)
 20. „Review For Inside In/Inside Out“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 23 October 2006. Посетено на 15 June 2009.
 21. „Certified awards – The Kooks“. BPI. Архивирано од изворникот на 2017-10-06. Посетено на 25 September 2009.
 22. „British talent dominates IFPI European awards“. International Federation of the Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2011-10-03. Посетено на 25 September 2009.
 23. „Radio 1 Presents....The Kooks“. BBC. Архивирано од изворникот на 20 May 2009. Посетено на 14 June 2009.
 24. „Bassist's Departure Down to Drugs“. NME. Посетено на 14 June 2009.
 25. „Max Rafferty: 'The Kooks sacked me because I thought 'Konk' was rubbish'. NME. 29 October 2011. Посетено на 14 January 2021.
 26. „Kooks Bassist Quits The Band“. NME. Посетено на 14 June 2009.
 27. „The Kooks considered splitting in January“. NME. Посетено на 14 June 2009.
 28. „Peter Denton Becomes Kooks New Bassist“. The Kooks - Official website. Посетено на 14 June 2009.
 29. 29,0 29,1 29,2 „The Kooks reveal new album details“. NME. Посетено на 14 June 2009.
 30. „Luke Pritchard Talks About Konk“. NME. Архивирано од изворникот на 22 October 2008. Посетено на 14 June 2009.
 31. „Konk kicks Duffy off top slot“. Musicweek. Посетено на 14 June 2009.
 32. „The Kooks Announce Double Album Release“. MTV. Посетено на 26 September 2009.
 33. „Konk review“. Allmusic. Посетено на 28 September 2009.
 34. „The Kooks Konk Review“. BBC. Посетено на 14 June 2009.
 35. Празен навод (help)
 36. „Music: The Kooks rock Turner Hall Ballroom“. Onmilwaukee.com. 2 June 2008. Посетено на 31 March 2012.
 37. „Ex-JLS and The Kooks members on life after the band“.
 38. „The Kooks announce new album 'Listen'. NME. 24 April 2014. Посетено на 24 April 2014.
 39. 39,0 39,1 „Interview: The Kooks Talk "Listen" Album“. Soundofboston.com. Посетено на 1 August 2014.
 40. „The Kooks – Down“. indieshuffle.com. Архивирано од изворникот на 29 May 2016. Посетено на 16 November 2016.
 41. „KOOKS - full Official Chart History - Official Charts Company“. Official Charts.
 42. „Music:Hello, What's Your Name? by The Kooks on Apple Music“. Apple. Посетено на 9 February 2016.
 43. „luke pritchard on Twitter“.
 44. Jones, Damian (21 November 2016). „The Kooks return for mammoth 'Best Of' UK tour in 2017“. NME. Посетено на 29 April 2017.
 45. Levine, Nick (31 March 2017). „Listen to The Kooks' new single 'Be Who You Are' as they announce Best Of album“. NME. Посетено на 29 April 2017.
 46. Shelter, Carter (31 March 2017). „The Kooks Announce Greatest Hits Album, Share New Song“. Paste. Архивирано од изворникот на 2017-04-08. Посетено на 29 April 2017.
 47. NME Blog (31 March 2017). „The Kooks take us inside the studio – exclusive pics and interview“. NME. Посетено на 29 April 2017.
 48. „The Kooks – Isle Of Wight Festival 2017 Interview“. YouTube. 2017-06-10. Архивирано од изворникот на 2023-04-17. Посетено на 2020-04-26.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 49. The Kooks (4 September 2018). „New shows announced!“. The Kooks. Посетено на 4 January 2019.
 50. The Kooks (30 October 2018). „US tour postponed, new dates added“. The Kooks. Посетено на 4 January 2019.
 51. „Fan stories: "Hello! I'm Adele's bass player!". Tottenham Hotspur. 1 February 2017. Посетено на 15 February 2019.
 52. willmtthws (28 December 2018). „It does rain at 37 Degrees! Glenelg Beach“. Instagram. Архивирано од изворникот на 2023-04-17. Посетено на 15 February 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 53. thekooksmusic (3 January 2019). „As some of you may be aware, Pete is no longer playing with the band...“. Twitter. Посетено на 3 January 2019.
 54. PeteKook (3 January 2019). „A little note to say...“. Twitter. Посетено на 3 January 2019.
 55. lukewhereyougoing (24 July 2021). „Thank you @tramlines...“. Instagram. Архивирано од изворникот на 2023-04-17. Посетено на 25 July 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 56. „The Kooks announce new album '10 Tracks to Echo in the Dark': "A youthful, fresh spirit is what we are all about". NME. 28 January 2022.
 57. Clarke, Betty (11 April 2008). „Konk Review“. The Guardian. London. Посетено на 14 June 2009.
 58. „Review of Konk“. popmatters.com. Посетено на 2 August 2009.
 59. „Konk Review“. Yahoo. Архивирано од изворникот на 2011-06-13. Посетено на 2 August 2009.
 60. 60,0 60,1 60,2 Bedian, Knar. „Interview: The Kooks Talk "Listen". Sound of Boston. Посетено на 24 July 2014.
 61. Raber, Rebecca (2006) "The Kooks", CMJ New Music Monthly, September 2006, p. 19
 62. Fleming, Colin (2006) "Inside In/Inside Out", Spin, November 2006, p. 102
 63. Larkin, Colin (2011) The Encyclopedia of Popular Music, Bish-Bash Books, ISBN 978-1846098567, p. 1987