Кузано Мутриопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Кузано Мутри
општина
Cusano Mutri
Поглед кон Кузано Мутри
Поглед кон Кузано Мутри
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциCivitella Licinio, Bocca della Selva
Површина
 • Вкупна58,8 км2 (227 ми2)
Надм. вис.&10000000000000450000000450 м
Население (1 January 2020)[1]
 • Вкупно3.957
 • Густина6,7/км2 (17/ми2)
Демонимcusanesi
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82033
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comunecusanomutri.it/

Наводи

уреди
  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 30 March 2021.