Крушево (Виничко)

село во Општина Виница


Крушево — село во Општина Виница.

Крушево
Крушево is located in Македонија
Крушево
Местоположба на Крушево во Македонија
Координати 41°53′42″N 22°37′19″E / 41.89500° N; 22.62194° E / 41.89500; 22.62194Координати: 41°53′42″N 22°37′19″E / 41.89500° N; 22.62194° E / 41.89500; 22.62194
Општина Виница
Население 131 жит.
(поп. 2002)
Крушево на општинската карта
Крушево во Општина Виница.svg

Атарот на Крушево во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Крушево — село во општина Виница. Од градот Виница, селото е одалечено 12км, источно.

ИсториjaУреди

Денешното село потекнува од почетокот на XIX век. Тука се населил човек по име Учкун, тој имал тројца синови.[1]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Во 2002 година во селото имало 131 жител.

РодовиУреди

Крушево е македонско село.

Според истражувањата од 1959 година, родови во селото се:

  • Антовци, Велиновци, Горномалци и Спасевци. Сите заедно имаат (40 к.) Тука се доселил некој човек кој го викале Учкун. Тој се доселил во почетокот од XIX век од селото Криволак во Тиквеш. Од таму избегале тројца браќа. Првиот во Крушево, вториот во Трсино, а третиот во Драгобраште.[1]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 323 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 100 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Од Крушево се иселиле неколку семејства во Виница, Зрновци и Скопје.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди