Крст (Осој)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Крст

Карта

Местоположба 41°31′45″N 20°38′39″E / 41.52917° СГШ; 20.64417° ИГД / 41.52917; 20.64417
Основни податоци
Место Осој
Општина Дебар
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Крст или Св. Арангелархеолошко наоѓалиште во дебарското село Осој. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 500 м југоисточно од селото, на десниот брег на Верски Дол, каде се наоѓа мало црквиче посветено на Св. Арангел. Во 1925 година, при проширувањето на црквичето биле откриени темели од постар објект, а околу нив гробови градени од камени плочи, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069