Кромбах (Тирингија)

општина во Германија

Кромбах (германски: Krombach) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Кромбах
Црквата во Кромбах
Црквата во Кромбах
Црквата во Кромбах
Кромбах (Тирингија) во рамките на Германија
Кромбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Гвидо Кениг
Основни податоци
Површина 4,19 км2
Надм. височина 350 м
Население 165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Кромбах во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°17′25″N 10°8′5″E / 51.29028° СГШ; 10.13472° ИГД / 51.29028; 10.13472

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)