Крокау (германски: Krokau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Крокау
Ветерница во Крокау
Ветерница во Крокау
Ветерница во Крокау
Грб на Крокау
Крокау во рамките на Германија
Крокау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Пробштај
Градоначалник Маркус Зинјен
Основни податоци
Површина 4,45 км2
Надм. височина 6 м
Население 421 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24217
Повик. бр. 04344
Портал www.amt-probstei.de
Местоположба на Крокау во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°24′N 10°21′E / 54.400° СГШ; 10.350° ИГД / 54.400; 10.350

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)