Кристоф ле Мевел

друмски велосипедист

Кристоф ле Мевел (француски: Christophe Le Mével; р. 11 септември 1980 во Ланион) — поранешен француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2002-2014 година. Пред неговото повлекување возел за професионалната континентална екипа Кофидис.[1]

Кристоф ле Мевел
Ле Мевел на Јапонскиот куп 2012
Лични податоци
Цело имеКристоф ле Мевел
Роден11 септември 1980 (1980-09-11) (43 г.)
Ланион,  Франција
Висина1,74 м
Маса61 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2002–2008
2009–2010
2011–2012
2013–2014
Кредит Агрикол
Франсес де же
Гармин-Сервело
Кофидис
Значајни победи
Џиро д’Италија, 1 етапа

Ле Мевел го напуштил Гармин-Шарп на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на Кофидис на двегодишен договор од сезоната 2013.[1] Се повлекол од велосипедизмот во ноември 2014 година.[2]

Достигнувања Уреди

2005
1. Етапа 16 Џиро д’Италија
2. Краен пласман Париз-Корез
2009
10. Краен пласман Тур де Франс
2010
1. Краен пласман Тур ду Хаут Вар
1. Етапа 2
2011
9. Флеш Валон
2012
4. Класика де Сан Себастијан
2013
8. Тур ду Финистер
2014
6. Гран при де ла Вил де Лил

Распоред на резултатите на големите трки Уреди

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 26 15
  Тур 76 СО 40 9 42 СО
  Вуелта 66 14 40 31 22

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 „Ле Мевел потпиша за Кофидис“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 август 2012. Посетено на 20 август 2012.
  2. http://www.cyclingnews.com/news/le-mevel-announces-retirement

Надворешни врски Уреди