Кристофер Алберт Симс (роден на 21 октомври 1942 година) ― соединетодржавски економетричар и макроекономист. Моментално е универзитетски професор по економија од школаринската класа „Џон Џеј Ф. Шерерд“'52 на Принстонскиот универзитет.[1] Заедно со Томас Сарџент, тој ја добил Нобеловата меморијална награда за економски науки во 2011 година.[2] Наградата го цитирало нивното „емпириско истражување за причината и последицата во макроекономијата“.[3]

Кристофер Симс
Симс во 2011 година
Роден21 октомври 1942(1942-10-21)(81 г.)
Вашингтон,
НационалностСоединетодржавец
УстановаПринтстонски универзитет
Јејлов универзитет
Универзитет во Минесота
Харвардов универзитет
ПолеМакроекономија
Економетрика
Временска низа
Алма матерХарвардов универзитет (додипломец по уметности, доктор на науки)
ПридонесиУпотреба на векторска авторегресија
НаградиНобелова награда за економија (2011)
Информации на IDEAS/RePEc

Биографија

уреди

Симс е роден во Вашингтон, син на Рут Бодман (Лејзерсон), демократски политичар и ќерка на Вилијам Морис Лејзерсон, и Алберт Симс, работник во Стејт департментот. [4] Неговиот татко бил со англиско и северноирско потекло, а неговата мајка имала половина естонско еврејско и половина англиско потекло.[5] Неговиот вујко бил економистот од Јејл, Марк Лејзерсон.[6] Симс ја стекнал својата диплома по математика од Харвардскиот универзитет со „голема пофалба“ во 1963 година и докторат по економија на Харвард во 1968 година под надзор на Хендрик С. Хаутакер.[7] Во текот на академската 1963-64 година, тој бил дипломиран студент на Универзитетот во Калифорнија, Беркли . Бил наставнички позиции на Харвард, Универзитетот Јејл и од 1999 година во Принстон. Најдолгиот дел од својата кариера го помина на Принстонскиот универзитет, предавајќи таму од 1999 година до денес.[8][9] Симс е член на Економетриското друштво (од 1974 година),[10] член на Американската академија за уметности и науки (од 1988 година), член на Националната академија на науките (од 1989 година) и член на американската Филозофско друштво (од 2012 година).[11] Во 1995 година бил претседател на Економетриското друштво; во 2012 година, тој бил претседател на Американското економско здружение асоцијација. Симс моментално живее во Њу Џерси.

Придонеси

уреди

Симс има објавено бројни важни трудови во неговите области на истражување: економетријата и макроекономската теорија и политика. Меѓу другото, тој беше еден од главните промотори на употребата на векторската авторегресија во емпириската макроекономија. Сепак, некои од одржуваните претпоставки во таквите модели се погрешно тестирани (Симс, 1980) користејќи теорија на асимптотична распространетост бидејќи е неизводливо да бидат тестирани над 200 ограничувања на параметрите на моделот користејќи само 60 набљудувања на временски серии (Сарган, 1961). Тој, исто така, се залагал за Бајесовата статистика, тврдејќи за нејзината моќ во формулирањето и оценувањето на економските политики.[12]

Симс бил отворен противник на револуцијата на рационалните очекувања во макроекономијата, тврдејќи дека таа треба да се смета како „претпазлива фуснота“ на анализата на економетриската политика, наместо „длабоко приговор на нејзините основи“.[13] Слично е скептичен за вредноста на тероријата на стварни деловни кругови.[14]

Тој исто така помогнал во развојот на фискалната теорија за нивото на цените и теоријата на рационално невнимание.

Нобелова спомен награда и предавање

уреди

На 10 октомври 2011 година, Кристофер А. Симс заедно со Томас Џеј Сарџент ја добиле Нобеловата награда за економија. Наградата го навела нивното „емпириско истражување за причината и последицата во макроекономијата“.[15] Неговото Нобелово предавање, насловено „Статистичко моделирање на монетарната политика и нејзините ефекти“ било одржано на 8 декември 2011 година.[16]

Преведувајќи ја својата работа на секојдневен јазик, Симс рекол дека тоа обезбедува техника за проценка на насоката на целноста во монетарната политика на централната банка. Тоа ги потврдило теориите на монетаристите како Милтон Фридман дека промените во понудата на пари влијаат на инфлацијата. Сепак, исто така, покажало дека целноста оди на двата начина. Променливите како каматните стапки и инфлацијата, исто така, довеле до промени во понудата на пари.[17]

Дополнителна книжевност

уреди
 • Sims, Christopher (1980). „Macroeconomics and reality“ (PDF). Econometrica. 48 (1): 1–48. CiteSeerX 10.1.1.163.5425. doi:10.2307/1912017. JSTOR 1912017.
 • Sargan, J.D. (1961). The maximum likelihood estimation of economic relationships with autoregressive residuals. Econometrica, 29, 414-426.

Наводи

уреди
 1. „Christopher A Sims“. Thomson Reuters website. Архивирано од изворникот на 2011-10-17. Посетено на 5 јануари 2022.
 2. „Nobel prize for economics awarded to two Americans“. BBC News website. 10 октомври 2011. Посетено на 5 јануари 2022.
 3. „The Prize in Economic Sciences 2011“. Nobelprize.org. 10 декември 2008. Посетено на 5 јануари 2022.
 4. Slotnik, Daniel E. (13 јуни 2012). „Ruth Sims, First Woman Elected to Lead Greenwich, Conn., Dies at 92“. The New York Times. Посетено на 5 јануари 2022.
 5. „Christopher A. Sims - Biographical“. Nobel Foundation. Посетено на 31 May 2017.
 6. Mark Leiserson: Noted international economist
 7. http://www.dictionaryofeconomics.com/article?id=pde2012_S000550
 8. „CV (Christopher A. Sims)“ (PDF). Princeton University. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-20. Посетено на 5 јануари 2022.
 9. „Christopher A. Sims“. nobelprize.org.
 10. Fellows of the Econometric Society as of February 2011 [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}., Econometric Society, Посетено на 5 јануари 2022.
 11. „APS Member History“. search.amphilsoc.org. Посетено на 5 јануари 2022.
 12. Sims, Christopher A. "The Role of Models and Probabilities in the Monetary Policy Process". Brookings Papers on Economic Activity, 2002, 1-62
 13. Sims, Christopher A.; Goldfeld, Stephen M.; Sachs, Jeffrey D. (1982). „Policy Analysis with Econometric Models“ (PDF). Brookings Papers on Economic Activity. 1982 (1): 107–164. doi:10.2307/2534318. JSTOR 2534318.
 14. Sims, Christopher A. (1996). „Macroeconomics and Methodology“. Journal of Economic Perspectives. 10 (1): 105–120. CiteSeerX 10.1.1.202.8675. doi:10.1257/jep.10.1.105. JSTOR 2138286.
 15. „The Prize in Economic Sciences 2011“. Nobelprize.org. 10 декември 2008. Посетено на 5 јануари 2022.
 16. http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2011/sims-lecture.html
     • Sims, Christopher A. (2011). " Statistical Modeling of Monetary Policy and its Effects," Nobel lecture.
 17. Sommer, Jeff (3 декември 2011). „Good Morning. You're Nobel Laureates“. New York Times. Посетено на 5 јануари 2022.

Надворешни врски

уреди
Награди
Претходник
Питер Дајмонд
Добитник на Нобеловата награда за економијаs
2011
Заедно со: Томас Сарџент
Наследник
Алвин Рот
Академски функции
Претходник
Орли Ашенфелтер
Претседатели на Американскоto економско здружение
2012– 2013
Наследник
Клаудија Голдин

Предлошка:2011 Nobel Prize winners