Кривиц (германски: Crivitz) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 18 километри источно од Шверин. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Кривиц
Црква во Кривиц
Црква во Кривиц
Грб на Кривиц
Кривиц is located in Германија
Кривиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Кривиц
Градски единици 6
Градоначалник Улрих Гисман
Основни податоци
Површина 75,48 км2
Надм. височина 40 м
Население 4.859 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19089
Повик. бр. 03863
Портал www.crivitz.de
Местоположба на градот Кривиц во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°35′N 11°39′E / 53.583° N; 11.650° E / 53.583; 11.650Координати: 53°35′N 11°39′E / 53.583° N; 11.650° E / 53.583; 11.650

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди