Крецшау

(Пренасочено од Кречау)

Крецшау (германски: Kretzschau) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Крецшау
Крецшау во рамките на Германија
Крецшау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Дројсигер-Цајцер Форст
Градоначалник Гертранд Дирхолт
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 197 м
Население 2.409 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712
Повик. бр. 03441, 034425
Портал www.vgem-dzf.de
Местоположба на Крецшау во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°2′59″N 12°4′0″E / 51.04972° СГШ; 12.06667° ИГД / 51.04972; 12.06667

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)