Дројсигер-Цајцер Форст

Дројсигер-Цајцер Форст (германски: Droyßiger-Zeitzer Forst) — општинска заедница во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, била Амт. Се наоѓа западно од Цајц. Седиштетот на општинската заедница е во Дројсиг.

Грбот на Дројсигер-Цајцер Форст

Општинската заедница Дројсигер-Цајцер Форст се состои од следниве општини:

  1. Дројсиг1
  2. Гутенборн
  3. Кречау
  4. Шнаудертал
  5. Ветерцојбе

Координати: 51°02′59″N 12°01′59″E / 51.04972° СГШ; 12.03306° ИГД / 51.04972; 12.03306