Краварско-бачка парохија

парохија на МПЦ-ОА

Краварско-бачка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во селото Кравари. Парохиски свештеник е ереј Николче Неделковски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Кравари, Бач, Брод, Гермијан, Живојно, Кременица, Оптичари, Средно Егри, Добровени, Сливица и Скочивир.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1][2] Можно е списокот да не е целосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(главна парохиска црква)
Кравари 1894
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Бач XIX век  
Црква „Св. Никола“ Брод 1840  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Гермијан 1860
Црква „Св. Климент Охридски и Пресвета Богородица“ Гермијан
Црква „Вознесение Христово“ Живојно 1885  
Црква „Св. Илија“
(манастирска црква)
Живојно  
Црква „Св. Атанасиј“ Кременица
Црква „Св. Атанасиј“ Оптичари
Црква „Вознесение Христово“ Оптичари
Црква „Св. Ѓорѓи“
(манастирска црква)
Оптичари
Параклис „Св. Никола“ Оптичари
Црква „Архангел Михаил“ Средно Егри 1830
Црква „Св. Димитриј“ Средно Егри 1911
Црква „Св. Димитриј“ Добровени 1886  
Црква „Св. Никола“ Сливица 1887
Црква „Св. Недела“ Сливица
Црква „Св. Петка“ Скочивир 1826/1860  
Црква „Св. Архангел Михаил“
(манастирска црква)
Скочивир 1967  
Црква „Св. Петар“ Кајмакчалан 1928  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Краварско-бачка парохија“. Преспанско-пелагониска епархија.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12-13. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди