Космос-901 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-901
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Днепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 5 април 1977
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1978
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 95,3 минути
Апоапсида 802 км
Периапсида 267 км
Меѓународна ознака 1977-025A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 5 април 1977 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-901 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 802 км, а најмалото на 267.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди