Космос-761 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-761
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 17 септември 1975
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 114,6 минути
Апоапсида 1480 км
Периапсида 1400 км
Меѓународна ознака 1975-086A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 17 септември 1975. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-761 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1480 км, а најмалото на 1400.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди