Космос-748 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-748
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 3 јули 1975
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 353 км
Периапсида 177 км
Меѓународна ознака 1975-061A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 3 јули 1975. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-748 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 353 км, а најмалото на 177.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди