Космос-709 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Космос-709
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 12 февруари 1975
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 89,3 минути
Апоапсида 309 км
Периапсида 179 км
Меѓународна ознака 1975-013A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 февруари 1975. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-709 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 309 km, а најмалото на 179 km.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди