Космос-680 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-680
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 19 септември 1974
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 115,5 минути
Апоапсида 1492 км
Периапсида 1466 км
Меѓународна ознака 1974-072D

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 септември 1974. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-680 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1492 км, а најмалото на 1466.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди