Космос-469 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-469
Датум на лансирање 25 декември 1971
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,4 °
Орбитален период 104,7 минути
Апоапсида 1017 км
Периапсида 944 км
Меѓународна ознака 1971-117A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 25 декември 1971. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1017 км, а најмалото на 944.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди