Космос-444 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-444
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 13 октомври 1971
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 114,1 минути
Апоапсида 1508 км
Периапсида 1322 км
Меѓународна ознака 1971-086A

ПодатоциУреди

Општи податоциУреди

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 13 октомври 1971. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 40 килограми. Космос-444 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоциУреди

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1508 км, а најмалото на 1322.

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди