Космос-2282 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Космос-2282
Датум на лансирање 6 јули 1994
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, Казахстан
Орбитален наклон 2.2 °
Орбитален период 1435.96 минути
Апоапсида 5819 км
Периапсида 5748 км
Меѓународна ознака 1994-038A

Податоци

уреди

Општи податоци

уреди

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, Казахстан на 6 јули 1994 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

уреди

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1435.96 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 2.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 5819 км, а најмалото на 5748.

Поврзано

уреди

Литература

уреди

Надворешни врски

уреди